Quick Links

Quick Links

Back to top

Plaistow Primary School

Our Staff Team

Click here to learn more about our class names at Plaistow.

Senior Learning Team

  • Dean Benoit, Head Teacher Strategy, CPD and Team Development, Safeguarding
  • Rosie Chapleo, Deputy Head Teacher Teaching and Learning, Standards
  • Priya Pankhania, Assistant Head Teacher SENDCo and Inclusion, Behaviour
  • Donna Occleshaw, Assistant Head Teacher EYFS Leader, Outdoor Learning
  • Andrew Beech, Assistant Head Teacher KS1 Leader, Safeguarding
  • Katy Smith, Assistant Head Teacher LKS2 Leader, English Leader
  • Jack Barlow, Assistant Head Teacher UKS2 Leader, Maths Leader

Upper Key Stage Two Learning Team

  • Aisha Ahmad, Brahmachari Class Teacher, Art Leader
  • Stephanie Terrence, Almond Class Teacher, LETTA Mentor
  • Sumaiya Begum, Mian Class Teacher
  • Nuzhat Ahmed, Aly Class Teacher, Reading Champion
  • Abida Miah, Almond Class, LETTA Teacher Trainee
  • Shaminara Chowdhury, Teaching Assistant
  • Shamila Butt, Teaching Assistant
  • Claire Evans, Teaching Assistant
  • Claire Pinion, Teaching Assistant
  • Shuang Cui, Teaching Assistant

Lower Key Stage Two Learning Team

  • Rabiya Islam, Wilson Class Teacher
  • Sultana ZarinChild Class Teacher
  • James Montebello, Coelho Class Teacher
  • Ruby Khanum, Coelho Class Teacher, RE Leader
  • Nicola Bailey, Atinuke Class Teacher
  • Lubna Butt, Teaching Assistant
  • Zahanara Begum, Teaching Assistant
  • Shamsun Ahmed, Teaching Assistant
  • Louise Riste, Teaching Assistant

Key Stage One Learning Team

  • Gurpreet Rooprai, Blake Class Teacher, LETTA Mentor, Physical Education Leader
  • Tulin Sevinc, Halls Class Teacher, PSHE and Mental Health Leader
  • Deborah Anderson, Riddell Class Teacher, ECT Mentor
  • Lynden Cooke, Shireen Class Teacher
  • Hilary Jeffers, Teaching Assistant
  • Zebunisha Iqbal, Teaching Assistant
  • Shaminara Chowdhury, Teaching Assistant
  • Yasmin Choudhury , Teaching Assistant
  • Shahdina Scott, Teaching Assistant

Early Years Learning Team

  • Donna Occleshaw, Carle and Adeola Class Teacher,  Assistant Head Teacher
  • Safiya Aswat, Donaldson Class Teacher,  Phonics Champion
  • Joanne Stokes, Scheffler Class Teacher,  Music and Creativity Leader
  • Habiba Khanom, HLTA Early Years 
  • Romana Hasnain, Nursery Nurse
  • Deborah Ahmed, Nursery Nurse
  • Anbreen Ahmed, Nursery Nurse
  • VacancyNursery Nurse
  • Flutur Skepi, Senior Teaching Assistant
  • Raheela Kassam, Teaching Assistant
  • Saima Patel, Teaching Assistant

Additional Teaching and Learning Support

  • Rob Saunders, Music and Performing Arts Teacher
  • Josh Rogers, Senior Sports Coach
  • Ammarah Ali , Sports Coach

Inclusion Team

  • Jane Brown, Attendance and Safeguarding Officer
  • Mili Ricon Mosquera, Safeguarding and Child Protection Officer
  • Sabine Pole, HLTA and Inclusion & SEND Team

Lunchtime Leaders of Learning 

  • Harbeer Virdee
  • Rani Begum
  • Darshna Lad
  • Joly Begum
  • Fakhra Nasier
  • Rehana Begum
  • Hena Khatun

School Administration Team

  • Pamela Austin-Smith, School Business Manager
  • Sameed Rehman, Interim Deputy School Business Manager
  • Janice Brown, Senior Administrative Officer
  • Annieka LopezAdministrative Officer

Catering Team

  • Desiree Syfox, School Cook

Premises Team

  • Marius Satmari, Site Supervisor
  • Reece Carter, Site Supervisor

Children's Centre Team

  • Rukhsana Bibi, Children’s Centre Manager
  • Lisa Kelly, Senior Family Support Worker
  • Kiesha John, Senior Early Years Practitioner
  • Husna Begum, Family Support Worker
  • Toyabun Nessa, Outreach Worker     
  • Sefali Begum, Early Years Practitioner
  • Amina Dhinbil, Early Years Practitioner
  • Samira Makardam, Early Years Practitioner